Kiedy przyjrzymy się liście znanych biznesmenów, aktorów, muzyków czy pisarzy, okaże się, że wielu z nich było edukowanych w systemie Montessori. Czy ten sposób na naukę jest kluczem do sukcesu? Być może. Przyjrzyjmy się sylwetkom sławnych Montessorian. Zastanówmy się, czy dobrze dobrany system edukacji był początkiem ich drogi do sukcesu.

W jakie umiejętności Montessori wyposaża dzieci?

Różnica pomiędzy tą metodą a klasycznym systemem edukacji jest uderzająca. W klasycznej szkole dziecko występuje raczej w roli biernego odbiorcy przekazywanych mu informacji. Szkolnictwo w wielu krajach oparte jest o dynamikę, w której nauczyciel jest autorytetem nieznoszącym sprzeciwu, a dziecko nie ma prawa do wyrażania siebie i wyboru ścieżki, którą chce podążać.

W Montessori mamy do czynienia z innym podejściem. Dziecko uczy się, że przysługuje mu wolność wyboru. Może z powodzeniem kształcić w sobie kreatywność oraz wybrane przez siebie umiejętności. Nauczyciel obserwuje dzieci i dostarcza im możliwości do rozwoju własnych pasji i zainteresowań. Nic dziwnego, że wielu ludzi sukcesu to absolwenci szkół prowadzonych w tym systemie.

Biznesmeni, aktorzy i nie tylko…

Twórcy Google Larry Page i Sergey Brin, założyciel Amazona Jeff Bezos, właścicielka i wydawczyni The Washington Post Katherine Graham, projektant gry “The Sims” Will Wright. Ich nazwiska najczęściej pojawiają się w kontekście edukacji metodą Montessori. Wielu biznesmenów i założycieli znanych marek to absolwenci szkół prowadzonych w tym systemie. Po prostu pozwalały im one rozwijać nieszablonowe myślenie i zainteresowania związane z tworzeniem, rozwiązywaniem problemów oraz przedsiębiorczością.

Kolejni na liście są między innymi: twórca Facebooka Mark Zuckerberg, założyciel Wikipedii Jimmy Wales, były prezes Microsoftu Bill Gates, a także słynna autorka amerykańskich programów kulinarnych Julia Child. Można od razu zauważyć, że Montessorianie są obecni w każdej dziedzinie biznesu i życia publicznego. Łączy ich jedno – są nastawieni na sukces, gdyż już od dziecka pozwalano im na wyrażanie siebie i rozwijanie swoich pasji.

W gronie znanych ludzi, którzy mieli szansę uczyć się w systemie edukacyjnym Montessori, znajduje się również sporo artystów. Znani aktorzy jak George Clooney, Alan Rickman i Hugh Grant, gwiazda muzyki Beyonce, laureat Nobla z dziedziny literatury Gabriel Garcia Marquez i wielu innych. Z pewnością ich talenty mogły się rozwijać już od najmłodszych lat dzięki dobrodziejstwom metody Montessori.

Montessori w dziejach historii

Metoda Montessori nie ma długiej historii istnienia. Jednak oprócz współcześnie żyjących i znanych nam sław, była ona także elementem życia osób znanych nam przede wszystkim z kart historii.

Wynalazcy Thomas Edison i Alexander Graham Bell pomagali zakładać szkoły Montessori i wspierali twórczynię tej metody Marię. Bell nawet przekazał jej wsparcie finansowe.

Metodą Montessori kształcona była pierwsza dama Jackie Kennedy oraz znana z historii II Wojny Światowej Anna Frank. Woodrow Wilson, były prezydent Stanów Zjednoczonych również należał do grona Montessorian.

Zresztą, wielu polityków zdaje sobie sprawę z zalet metody edukacyjnej Montessori i kształci w ten sposób swoje dzieci. Tak zrobili na przykład Bill i Hilary Clinton – ich córka Chelsea miała okazję uczyć się w ten sposób. Podobnie Książę William, Książę Harry oraz syn Williama – Książę George. Synowie brytyjskiej rodziny królewskiej również zostali wykształceni w duchu Montessori.

Co Montessori dało sławnym ludziom?

Lista znanych i lubianych Montessorian jest naprawdę długa, a z pewnością moglibyśmy zaliczyć do tego grona jeszcze więcej sław oraz wybitnych ludzi znanych nam z codzienności.

Metoda Montessori z pewnością nie jest uniwersalną receptą na sukces, jednak pozwala swobodnie rozwijać cechy, o których często zapomina się w przedszkolach i szkołach. To sposób na szybkie odkrycie talentów i zainteresowań dziecka oraz na nieskrępowane rozwijanie ich tak, aby przygotować nasze pociechy do najlepszego możliwego startu w dorosłe życie.

Z pewnością Montessori pomogło wymienionym w tym artykule osobom śmiało rozwijać ich kariery i zainteresowania zawodowe. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie dziecka w edukację za pomocą tej metody. Z pewnością będzie to dobra inwestycja w jego przyszłość.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.