Dzisiejszy dzień spędzamy w domu. Takie małe wagary. Dlatego też udało nam się w końcu popracować z termometrami. Przyznam się Wam szczerze, że zaczęłam przygotowywanie tej pomocy dobry miesiąc temu. Najpierw kolekcjonowanie termometrów, potem tworzenie kart pracy, które możecie pobrać na końcu wpisu.

Krok pierwszy: tworzenie pomocy

Często ten krok zajmuje mi albo bardzo dużo czasu lub wręcz przeciwnie- kilka minut. Uwielbiam szukać inspiracji, tworzyć i później wraz z dziećmi eksplorować. Ale jest tak, że pomysłów mam dużo i na stworzenie finalnej pomocy potrzebuję sporo czasu. Uczę się tego, że nie zawsze musi być doskonale, że czasami naprawdę wystarczy niewiele, aby powstała fascynująca podróż do zdobywania wiedzy. Także pracuję i nad tym 🙂

W naszym zestawie znalazły się: termometry zewnętrzne, termometry lekarskie, termometr Galileusza, termometr bagietkowy, termometr do ćwiczeń od Emu Montessori.

Dzieci były zainteresowane tematem, aczkolwiek odczytywanie temperatur dla Ignacego był to chyba za oczywiste i co chwilę wracał do swoich zajęć. Za to Kalina bawiła się świetnie i widać było, że czerpie dużo satysfakcji ze zdobywanej wiedzy.

Oprócz klasycznych termometrów największe zainteresowanie wzbudził ten do mierzenia temperatury cieczy. Odkrywaliśmy w jakiej temperaturze zamarza lód. Zrobiliśmy też eksperyment z solą. Rozmawialiśmy o zmianie stanu skupienia wody, sprawdziliśmy temperaturę na zewnątrz i zapoznaliśmy się z pogodą w innych miastach.

Termometr od Emu Montessori

Do ćwiczeń bardzo fajnie sprawdzą się termometr od Emu Montessori. Pomoc na której dziecko może zaznaczać temperatury, które wcześniej wylosowało z woreczka. Obok jest kontrola błędu, ale też możemy pokazać bardziej precyzyjną skalę.

Tutaj znajdziecie film Bartka <klik>.  Pokazuje on jak wykonać prezentację z termometrami w klasie montessoriańskiej.

Literatura

Niestety pozycje książkowe mnie rozczarowały.  Nie znalazłam za wiele informacji na temat temperatur w naszej biblioteczce. Ale za to wróciliśmy do świetnej książki: „Potęga liczb” Wydawnictwo Kropka.

Oprócz termometrów poznaliśmy historię kalendarza. Książka ukazuje znaczenie liczb i to, że towarzyszą ona ludziom od dawien dawna. Pozycja ta przenosi nas w odległe cywilizacje: Sumerów, Babilończyków, Chińczyków. Dowiemy się skąd się wzięły symbole, jednostki miary, czas, pieniądze.

Karty pracy

Na sam koniec zrobiłyśmy z Kaliną kilka kart pracy mojego autorstwa. Jeżeli też taki chcecie możecie pobrać je tutaj:

KARTY PRACY TERMOMETRY

Już nie mogę doczekać się również, kiedy przekażę pomoc do naszego przedszkola, widząc jak fajnie pracowało nam się w domu.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.