Zapewne zastanawialiście się w jaki sposób nauczyć dzieci pojęcia nastek, pełnych dziesiątek oraz liczb do 99? Tablice Seguina to materiał, który ma wszechstronne zastosowanie: pozwala na połączenie konkretu z symbolem. Sprawdź jak pracować z tym materiałem! Tablica Seguina to świetny wstęp do świata edukacji matematycznej
Czym jest tablica Seguina?
Tablice Seguina to zestaw składający się z dwóch drewnianych pudełek, w których mieszczą się materiały (tabliczki). Pierwsza tablica Seguina służy do poznawania nastek czyli liczb od 11 do 19 a druga tablica Seguina wprowadzi dziecko w pełne dziesiątki 10-90 i liczby od 11 do 99. Do pracy z nimi niezbędny będzie również dywanik albo stolik.
Aby zaprezentować wybrane treści będziemy potrzebować konkretu: pereł. System pracy opiera się na przejściu od konkretu do symbolu i połączeniu tych dwóch pojęć ze sobą. Pozwala to na zwizualizowanie dziecku nauczanych treści. Praca z materiałami dzieli się na poszczególne etapy, których nie można przyspieszać i pomijać.

Tablice Seguina – jak z nimi pracować?
Zanim przejdziemy do poznawania nastek, trzeba zadbać o to, aby dziecko poznało wartości i kolorystykę kolorowych pereł. Najczęściej do ich poznania służy lekcja trójstopniowa albo wprowadzenie szablonów (Tutaj kupicie szablony oraz karty pracy montessori ) do kolorowania pereł. Dzieci je uwielbiają! Każdy kolor pereł ma odpowiednią ilość koralików oraz odpowiednią wartość. Dzieci poprzez częste manipulowanie koralikami uczą się ich wartości i zapamiętują kolor, np. jeden jest czerwone, dwa zielone, itd.


Gdy dziecko zapamięta wartości kolorów koralików przechodzimy do połączenia tego materiału ze złotymi dziesiątkami. W tym celu łączymy złotą dziesiątkę i po jej prawej stronie dokładamy od góry czerwony koralik – jeden.
Mówimy: zobacz dziesięć i jeden tworzą nam jedenaście. Teraz wymienimy czerwony koralik na zielony. Dziesięć i dwa tworzą nam dwanaście. Możesz powtórzyć? W taki sam sposób połączymy naszą dziesiątkę z pozostałymi koralikami, wymieniając ich wartość. Możesz zaproponować na początek poznanie tylko trzech wartości (11, 12, 13) wykorzystując do tego lekcję trójstopniową.


Następnie prezentujemy pierwszą z tablic Seguina. Dziecko rozkłada tabliczki i pokazujemy mu w jaki sposób zbudować 11 z symboli, tworząc je z dwóch jedynek. W kolejnym etapie łączymy dwie prezentacje ze sobą. Dziecko pracuje z konkretem i symbolem. Układając po lewej stronie odpowiednią ilość koralików a po prawej budując ten sam symbol.


Kolejnym etapem jest poznanie pełnych dziesiątek. Wcześniej dziecko znało pojęcie dwóch dziesiątek, trzech dziesiątek, itd. Teraz tym dziesiątkom nadajemy nazwę. „Zobacz, te dwie dziesiątki tworzą dwadzieścia a te trzy dziesiątki to inaczej trzydzieści.” Pozwól dziecku na manipulację i zabawę w tworzenie kolejnych liczb. Następnie za pomocą tablicy Seguina 2 wprowadzamy nazewnictwo symbolu. Dziecko widzi jak wygląda 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 i 90. Kolejnym krokiem będzie połączenie znowu dwóch wcześniejszych prezentacji.


Tablica Segiuna 2 będzie wykorzystywana również we wprowadzaniu liczb od 11 do 99. Dziecko znowu za pomocą pereł z banku tworzy liczby, przeliczając je i dokładając po jednej jedności. Następnie wprowadzamy symbol, przeliczając tabliczki i budując każdą z liczb. Następnie łączymy oba zagadnienia ze sobą.


Tablice Seguina Montessori – etapy i metody pracy
Tablice Seguina to materiał, który jest wykorzystywany w nauce najmłodszych. Pozwala na zobrazowanie pojęć w przejściu od konkretu do abstrakcji. Dzieci uczą się terminologii związanej z liczbami oraz ćwiczą przeliczanie. Poprzez naukę nazw kojarzą liczbę z jej ilością. Materiał przeznaczony jest już dla dzieci czteroletnich i zawiera wbudowaną kontrolę błędu.


Na naszej stronie www.edukacjamontessori.pl tablice Seguina zostały opracowane w formie cyfrowej i pozwalają na pracę w domu. Pobierz go wraz z perłami i zaprezentuj dziecku w atrakcyjny sposób naukę matematyki.
Przeczytaj również inne artykuły dotyczące matematyki w metodzie Montessori
Matematyka w metodzie Montessori
Działania na dużych liczbach w systemie Montessori
Znaczki Montessori – dowiedz się jak z nimi pracować
Powodzenia!