Pomysł na stworzenie rafy koralowej z makaronu zrodził się już jakiś czas temu, ale potrzebowałam chwili by skompletować potrzebne materiały. Część z Was zapewne zdążyła już zauważyć, że często aktywności tworzymy z tego co mamy pod ręką, bądź jest łatwo dostępne. Nie mogło być inaczej i tym razem. Efekt naszej pracy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania i był doskonałym wprowadzeniem w świat morskich głębin i oceanów.

Barwienie makaronu

Do stworzenia rafy koralowej diy potrzebujecie ciastolinę bądź plastelinę, makaron – różne rodzaje, barwniki i pojemnik lub tacę. Makaron zabarwiłam dzień wcześniej mocząc go przez kilka minut w kolorowej wodzie. Następnie  nadmiar wody usunęłam za pomocą ręczników papierowych i wyłożyłam do schnięcia przez noc na nowym papierze. Pamiętajcie, aby do barwienia używać zwykłego makaronu. Wszelkie bezglutenowe i inne będą robiły się miękkie i mogą też nieładnie pachnieć po kilku dniach.

Kilka dni wcześniej starałam się wybierać literaturę na wieczorne czytanie, żeby zagłębić z dziećmi tajemnice oceanów, dowiedzieć się czym jest rafa koralowa, jak powstaje i czyim jest schronieniem. Obejrzeliśmy też filmy związane z tą tematyką oraz nurkowaniem.

I powiem Wam, że czułam cudowne ciepło w sercu gdy Ignaś tworzył ukwiał, aby był schronieniem dla błazenki. Rozmawialiśmy o tym dlaczego rafy koralowe są zagrożone i że ludzie nie zawsze dbają o otaczający nas świat. Obiecaliśmy sobie za kilka lat będziemy nurkować i je podziwiać.

Naszą rafę koralową uzupełniliśmy o jej mieszkańców. Następnie dodaliśmy wodę, którą jednak usunęłam ponieważ bałam się, że makaron i plastelina zaczną rozmiękać. Dlatego jeżeli chcecie zachować swoją pracę na dłużej, pomińcie ten krok.

To cudowne móc doświadczać innego rodzaju edukacji, chęci odkrywania i eksplorowania świata. Pamiętajcie, że nie potrzebujecie wiele, aby wraz z dzieckiem poznawać świat. Dla małego człowieka istotą jego rozwoju jest doświadczanie, namacalność każdej porcji wiedzy z jaką się styka.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.