Podczas naszej wizyty w Abu Dhabi miałam przyjemność spotkać się z Maya, dyrektorem przedszkola The Montessori Children`s Garden. Planowałam tą wizytę już podczas naszego poprzedniego pobytu ale nie udało się wtedy spotkać. Tym razem się rozmów nie było końca. To cudowne móc wymienić się swoimi doświadczeniami i poznać społeczność Montessori poza granicami naszego kraju a nawet kontynentu.

Pomoce na półkach, które są nam dobrze znane to początek rozważań na temat wrażliwości dzieci, ich chłonności umysłu i ogromnej ciekawości świata. A wszystko to w parze z szacunkiem do nich i otaczającej ich przyrody. Mogliśmy zobaczyć jak działa placówka Montessori w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oprócz wielu cech wspólnych, były też takie, które nas różnią.

Kiedy dzieci mogą uczęszczać do żłobka?

Zacznijmy od wieku maluchów. W Polsce edukacja dziecka rozpoczyna się od około pierwszego roku życia. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wygląda to zupełnie inaczej. Placówki przygotowane są do przyjęcia dziecka od 45 dnia życia. Tak – dobrze czytacie. 1,5 miesięczne dziecko zostanie przyjęte do żłobka. Podyktowane jest to długością urlopu macierzyńskiego jego mamy.

W odwiedzanym przez nas przedszkolu edukację rozpoczynają dzieci od 1,5 roku życia. Są w swojej grupie do 2,5 lat. Kolejny przedział wiekowy to 2,5-4 lata. Po ukończeniu 4 roku życia maluch idzie już do szkoły. Jest to zupełnie inny podział niż ten, który stworzyła sama Maria Montessori.

Praca własna w Montessori Children Garden

Kolejna kwestia to praca własna. Trwa ona do 2h w grupie starszych dzieci i 1,5h u maluszków. Jest ona dopasowywana do miesięcy w roku. Latem potrafi być tu niesamowicie gorąco. Dlatego też plan dnia jest tu również ruchomy. Brakowało mi w salach materiału dedykowanego dbaniu o otoczenie. Nie widziałam prania, prasowania, mycia okien. Ilość materiału była mniejsza w każdym dziale. Polskie przedszkola wykorzystują też duży potencjał kart trójdzielnych. W tej placówce widziałam ich bardzo mało. A szkoda, bo są rewelacyjnym materiałem Montessori.

To co bardzo mi się podobało to bardzo przestronne sale, wysokie sufity i dobrze doświetlona przestrzeń. W połączeniu z drewnem tworzyły piękną i harmonijną przestrzeń. A Wam jak podoba się to przedszkole?

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.