Korzyści z czytania jest wiele! Oprócz wzbogacania słownictwa dziecka poszerza swoje doświadczenia językowe. Wszystko to wpływa na bogactwo językowe, które rozszerza się i pozwala sprawniej wyrażać mu swoje zdanie, myśli jak i uczucia. Czytanie to jeden z dość skutecznych sposobów wyciszenia się i odpoczynku. Dziecko, które czyta jest otoczone ciszą, które pozwala mu się zrelaksować od nadmiernych bodźców występujących w jego otoczeniu. Pozwala to budować i pogłębiać koncentrację, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju intelektualnego.

Pierwsze książki do nauki czytania

Samodzielne czytanie będzie wymagało od dziecka ogromnego wysiłku, który wyrabia w nim cierpliwość i dążenie do osiągnięcia celu, którym będzie przeczytanie książki do końca. Nagrodą jest motywacja wewnętrzna oraz radość z postawionego sobie celu.

Wielu rodziców zastanawia się jakie pierwsze książki do czytania dla dzieci wybrać. Seria „Czytam sobie” wydawnictwa Harpercollins przypadła nam do gustu za sprawą pokaźnej ilości tytułów, które mamy do wyboru, wciągających historyjek oraz estetycznych ilustracji. To trzy poziomy dopasowane do umiejętności czytelniczych dziecka.

Poziom 1: Składam słowa

W tekście znajduje się maksymalnie 150 – 200 wyrazów, zawartych w krótkich zdaniach. Czytanie głoskowe doskonale sprawdzi się właśnie dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem.

Poziom 2: Składam zdania

W tym tekście zawartych jest już od 800 do 900 słów w dłuższych zdaniach, także złożonych. Pojawiają się tutaj również dialogi oraz dwuznaki.

Poziom 3: Połykam strony

Książki te zawierają od 2500 do 2800 słów. Dedykowana dzieciom, które czytają już samodzielnie i nie potrzebują pomocy dorosłego. Zdania są tu znacznie dłuższe i bardziej złożone. Dodatkowo na końcu zamieszczono również słownik trudniejszych wyrazów.

Książka to emocje. Często też utożsamienie się z bohaterem powieści pozwala rozwiązać swoje, dziecięcy problemy. Książki są często pretekstem do podjęcia ważnych rozmów. Dlatego czytajmy dzieciom oraz wraz z nimi z pierwszymi książkami. To doskonały pomysł na spędzanie wspólnie czasu. Niesie ono za sobą walory edukacyjne takie jak wzbogacanie słownictwa jak również pozwala budować więź.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.