To już kolejny wpis dotyczący gier planszowych dla dzieci. Mamy naprawdę wiele propozycji, dzięki czemu każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Ważne, aby dopasować grę do predyspozycji dziecka, jego ulubionych sposobów na zabawę oraz umiejętności i zainteresowań, które chce w sobie rozwijać.

Gry proponowane w naszych wpisach są proste i mają jasne zasady, dzięki czemu dzieci mogą je łatwo zrozumieć i szybko rozpocząć zabawę. Często rozgrywka w takich grach jest różnorodna i może przebiegać na kilka sposobów, dzięki czemu można dostosowywać ją do aktualnych potrzeb dziecka. Elastyczność ta sprawia, że gry są uniwersalne i przez długi czas się nie nudzą – co nie jest takie oczywiste w przypadku “tradycyjnych” pozycji na rynku.

Lisek Urwisek

Gra familijna składająca się z wielu elementów, której największą zaletą jest brak rywalizacji. Zadaniem graczy jest wcielić się w rolę detektywów przeczesujących miasto w poszukiwaniu przebiegłego lisa. Współpraca jest kluczem do rozwiązania zagadki, a gra świetnie rozwija umiejętności pracy zespołowej, komunikacji w grupie oraz zwracania uwagi na szczegóły.

W pudełku znajdziemy pionki, kostki, żetony i karty, a także niebywałą gratkę dla maluchów – dekoder zagadek pozwalający odszukać tytułowego Liska Urwiska.

Serrrki

Emocjonująca gra dla całej rodziny umożliwiająca aż trzy warianty rozgrywki. Wymaga ona podejmowania pewnego ryzyka, choć w najprostszej wersji można ten element pominąć. Zasady gry są niezwykle proste – gracz musi zdobyć jak najwięcej kawałków sera, aby wygrać. Niestety może się okazać, że niefortunny los każe mu wszystkie zebrane serki oddać do puli i zacząć cały proces od nowa.

Kostki w grze różnią się od tych klasycznych z sześcioma oczkami. Mamy tutaj postać myszki, serka oraz puste pola. Od naszego rzutu zależy czy weźmiemy serek z ogólnej puli, zabierzemy go innemu graczowi, czy stracimy nasze zdobycze. Gra jest niezwykle estetycznie zaprojektowana i posiada drewniane elementy, które cieszą oko.

Unbongo

Jedna z bestsellerowych planszówek o prostych zasadach i dynamicznej rozgrywce. Łamigłówki posiadają dwa poziomy trudności, co oznacza, że gra nie nudzi się nawet mimo upływu lat. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą bawić się świetnie, a rozwiązywanie zagadek, jak twierdzi producent, “rozkręca mózg” graczy.

Ubongo to gra wymagająca spostrzegawczości i refleksu. Rywalizacja z graczami odbywa się w określonym czasie, co sprawia, że każda runda jest niezwykle emocjonująca. To zdecydowanie propozycja dla rodzin, które lubią spędzać czas na wspólnej grze.

Tangram

Ostatnia z naszych propozycji to gra logiczna mająca swoje korzenie w Chinach. Stworzona tysiące lat temu łamigłówka składa się zaledwie z siedmiu elementów – figur geometrycznych wyciętych z kwadratu. Co za tym idzie, grę można zabrać ze sobą w podróż. Skromny design nie oznacza jednak, że gra jest nudna. Wręcz przeciwnie – to zabawa na wiele godzin.

Tangram można układać w pojedynkę lub wykorzystać go w grze nawet w sześć osób. Celem gry jest odtwarzanie rysunków jedynie po konturze, układając elementy w odpowiedni sposób. Gra doskonali pamięć, koncentrację, spostrzegawczość i myślenie abstrakcyjne.

Ekobohater

Gra, która zapewnia fantastyczną zabawę i przy okazji kształci w dziecku poszanowanie do środowiska? Oto Ekobohater. To planszówka edukacyjna poświęcona czynności, którą każdy powinien opanować, czyli segregacji odpadów. Z pewnością również rodzice nauczą się z niej czegoś nowego.

Zasady są bardzo proste – rozsypane na planszy śmieci trzeba umieścić we właściwych pojemnikach. Wygrywa ten, kto zrobi to najszybciej. Bardzo cenimy gry, które uczą odpowiedzialności za naszą planetę, a ta planszówka jest nastawiona właśnie na ten cel. Dodatkowo jej design cieszy oko, a zawarte w grze informacje w prosty sposób tłumaczą, jak należy obchodzić się z odpadami.

Szalone gary

Szalone gary to gra podobna do warcabów z pewnym ciekawym twistem. W pudełku oprócz planszy znajdują się garnuszki-pionki, które… należy napełnić małymi porcjami jedzenia! Kosteczka sera, żelka, a może malina? Ta planszówka z pewnością zachęci niejadka do próbowania nowych rzeczy oraz pomoże dziecku nauczyć się rozpoznawać i nazywać smaki.

Oprócz kulinarnych doznań, gra uczy dziecko strategii i sprytu, a także wzbudza zdrowego ducha rywalizacji. To zdecydowanie gra rodzinna, przy której warto spędzić czas ze swoją pociechą. Rozgrywka już sama w sobie jest niezwykle kreatywna, a dzięki nowym typom jedzenia umieszczonym w garnkach może być za każdym razem interesująca.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.