Wychowanie w duchu edukacji Montessori powinno być prowadzone świadomie. Rodzice i nauczyciele wykorzystujący tę metodę wiedzą, że dziecko potrzebuje swobody, aby odkrywać świat i swoje potrzeby. Sposób, w jaki urządzone jest otoczenie w placówkach montessoriańskich sprzyja kreatywności, wolności wyboru i nieskrępowanej zabawie. W tym wpisie podpowiemy Ci jak stworzyć przestrzeń Montessori w domu. Takie samo podejście można zastosować w domu. W ten sposób stworzymy przestrzeń przyjazną rozwojowi, a dziecko będzie miało szansę aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i obowiązkach domowych. Nie ma lepszego sposobu na naukę.

Dlaczego warto urządzić dom w stylu Montessori?

Przede wszystkim dlatego, że w domu urządzonym w taki sposób pociecha będzie miała okazję wykształcić w sobie przydatne umiejętności i pozytywne podejście do życia, a rodzice będą mogli kreatywnie spędzać z nią czas. To korzyść dla wszystkich domowników.

Dom w stylu Montessori oznacza spokojną atmosferę i okiełznanie chaosu tak dobrze znanego większości ludzi. Dziecko otrzymuje możliwość rozwijania swojej koncentracji na wykonywanych czynnościach, gdyż nic mu nie przeszkadza i go nie rozprasza. Jako że w Montessori dziecko otrzymuje swoje własne przedmioty codziennego użytku, zaczyna rozumieć, czym jest odpowiedzialność i korzysta z nich w mądry sposób.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest wykształcanie w dziecku poczucia estetyki i wrażliwości na otoczenie. Przestrzeń, która angażuje dziecko i wspiera jego niezależność, musi być uporządkowana w odpowiedni sposób. Taki dom sprzyja także lepszemu rozumieniu kultury, w której żyjemy i tradycji kultywowanych przez domowników.

Jak zacząć tworzyć Montessori w domu?

Zacznijmy od tego, że nie trzeba od razu przewracać całego domu do góry nogami, ani tym bardziej wyrzucać starych mebli i zastępować je nowymi. Możemy naszą przestrzeń dostosowywać krok po kroku, pomieszczenie po pomieszczeniu. Dzięki temu nie zniechęcimy się, a proces uatrakcyjniania domowych stref w oczach dziecka stanie się inspirujący i motywujący. Inaczej też będzie wyglądało szykowanie przestrzeni przed pojawieniem się dziecka na świecie, a inaczej gdy już jest (lub są) z nami.

Wszystko warto odpowiednio zaplanować. Każde pomieszczenie ma swój potencjał, a przede wszystkim konkretne przeznaczenie. Dziecko musi wiedzieć, gdzie przygotowuje się posiłki, w którym miejscu się je spożywa i w jakim pokoju odbywa się wieczorną toaletę. W każdej strefie musi mieć łatwy dostęp do narzędzi, akcesoriów i materiałów edukacyjnych. Oznacza to, że naszym obowiązkiem jest znaleźć dla nich odpowiednie, intuicyjne i wygodne miejsce.

Oto kilka reguł, którymi warto się kierować, tworząc montessoriański dom.

Przestrzeń powinna być uporządkowana i logicznie zorganizowana. To wpływa dobrze na samopoczucie dziecka i pozwala przypisać strefy do konkretnych czynności. Przestrzeń powinna być minimalistyczna, a jednocześnie różnorodna. Co to znaczy? Pozbywamy się nadmiaru zabawek – nie trzeba ich wyrzucać, ale nie powinny stać na widoku. Można je po prostu schować i zostawić tylko kilka opcji. To ułatwia dziecku dokonywanie wyborów. Jednocześnie dziecko powinno mieć dostęp do wielu opcji, aby mogło ćwiczyć różne umiejętności.

Meble i wszelkie przedmioty codziennego użytku muszą być dostosowane do rozmiaru i możliwości dziecka. Możemy kupić nowe lub dostosować te, które już mamy. Doskonale sprawdzi się domowy pomocnik kuchenny tzw. kitchen helper (jak go zrobić możecie przeczytać tutaj <klik> ).

Warto spojrzeć na przestrzeń domową z perspektywy dziecka (np. kucnąć lub położyć się) i zastanowić się, jakie trudności może mu ona przysporzyć – po czym oczywiście je zniwelować odpowiednimi rozwiązaniami. Pamiętajcie jednak, że bezpieczeństwo to podstawa, gdyż w Montessori dziecko musi mieć zapewnioną samodzielność. Wszystkie przedmioty, do których pociecha ma dostęp, muszą być bezpieczne w użytkowaniu. Potencjalnie niebezpieczne elementy (gniazdka elektryczne, okna, urządzenia) warto odpowiednio zabezpieczyć.

Przestronność, cisza i dużo naturalnego światła powinny być priorytetem w domu Montessori, choć oczywiście wszystko zależy od możliwości, jakie oferuje nasze aktualne miejsce zamieszkania. Unikajmy jaskrawych kolorów i dużej ilości przedmiotów, aby nie stymulować dziecka przesadną ilością bodźców. Warto postawić na estetykę i staranność. Dom powinien pozytywnie się kojarzyć i wywoływać dobre emocje.

Pamiętaj, aby zoptymalizować przestrzeń w domu pod kątem możliwości i wieku Twojego dziecka. Daj mu jego własne narzędzia i akcesoria, aby mogło samodzielnie uczyć się różnych czynności. Wspieraj je i zachęcaj do podejmowania decyzji i bądź przewodnikiem po świecie. Dzięki temu nawiążesz bliską i piękną relację ze swoją pociechą, przy okazji ucząc ją niezależności i wspierając jej indywidualizm. To najpiękniejsze, co możesz dać swojemu maluchowi.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.