Książki, którą poleca wnuczka samej Marii Montessori? Warto dać im szansę, bo to naprawdę dobe poradniki dla wszystkich rodziców chcących wprowadzić zasady tej metody edukacji do swojej codzienności.

“Montessori w Twoim domu” oraz „Montessori od narodzin” to książki napisane przez Simone Davies, w Polsce wydane przez wydawnictwo Bukowy Las. Na ponad 250 stronach każdego z poradników znajdziemy wiele praktycznych informacji o byciu rodzicem, rozwoju dziecka i zasadach montessoriańskiego stylu nauczania.

Struktura książki “Montessori w Twoim domu”

Książka skupia się na kilku kwestiach związanych z metodą Montessori i ogólnym zagadnieniem nauczania dzieci. We wstępie oraz rozdziale drugim traktującym o podstawach Montessori, autorka rzuca zupełnie nowe światło na postrzeganie dzieci i ich rozwoju oraz radzi rodzicom, w jaki sposób zastosować metodę na początkowych etapach życia dziecka.

Rozdział trzeci skupia się na aktywnościach montessoriańskich dla dzieci z grupy wiekowej od roku do trzech lat. W kolejnym rozdziale dowiemy się, jak zorganizować przestrzeń w domu w zgodzie z założeniami Montessori – to bardzo ważne w prawidłowym rozwoju samodzielności i ciekawości świata naszej pociechy. Temat ten zostaje rozwinięty w piątym rozdziale. Kolejne skupiają się na innych wartościach będących podstawą edukacji Montessori – to kompendium wiedzy, dzięki któremu rodzice mogą kompleksowo zadbać o wykształcenie w dzieciach indywidualizmu, umiejętności podejmowania decyzji oraz zdolności do współpracy.

Książka porusza wiele różnych tematów, których wspólnym mianownikiem jest metoda Montessori. Co ważne, poradnik ten daje odpowiedzi na pytania, które często pojawiają się podczas wprowadzania zasad tej metody do życia rodziców i dziecka. Odnosi się także do najczęstszych problemów występujących w związku z małą znajomością metody Montessori wśród rodziców.

“Montessori w Twoim domu” – dlaczego warto zwrócić uwagę tę książkę?

Głównie dlatego, że traktuje ona o wielu sytuacjach, o których nie przeczytamy w innych tego typu wydawnictwach.

Tematy poruszane na stronach tej pozycji to między innymi:
– Mit buntu dwulatka
– Sposoby na zachowanie spokoju w sytuacjach kryzysowych
– Patrzenie na świat z perspektywy dziecka
– Praktyczne wskazówki dotyczące urządzania domu
– Przykłady aktywności, które dorosły może zaproponować dziecku
I wiele, wiele innych.

Posiadanie tej wiedzy w jednym miejscu jest niezwykle cenne, gdyż łatwo możemy po nią sięgnąć, gdy potrzebujemy rady lub pomocy. Jest to uniwersalny podręcznik, który sprawdzi się zwłaszcza na początku drogi w edukacji Montessori, ale nie tylko. Z pewnością każdy rodzic będzie wracał do tej książki, aby odświeżyć swoją wiedzę lub znaleźć odpowiedź na problem, który pojawił się niespodziewanie.

„Montessori od narodzin”

Kolejna pozycja wydawnictwa Bukowy Las, która pojawiła się nieco później niż „Montessori w Twoim domu”. To poradnik, który powinien posiadać każdy rodzic, który oczekuje przyjścia na świat swojego malucha, chcący inwestować czas i energię w jego pozytywny rozwój i edukację. Dzięki wiedzy zgromadzonej w tej książce możesz mieć pewność, że w sposób przyjemny i prosty będziesz w stanie wprowadzić metodę Montessori w swoje domowe zacisze. Twoje dziecko z pewnością na tym skorzysta.

Treść książki jest wręcz naszpikowana pomysłami na spędzanie czasu z dzieckiem oraz aktywnościami pomagającymi pozytywnie wpływać na jego rozwój. To pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego rodzica zainteresowanego edukacją Montessori. Znajdziecie w niej m.in. odpowiedzi na pytania jak stworzyć montessoriańską przestrzeń we własnym domu, jak lepiej przygotować się do roli rodzica od strony emocjonalnej, fizycznej i intelektualnej. Poznacie aktywności wspierające rozwój ruchowy i językowy zgodny z jego wewnętrznym planem rozwoju. Dowiecie się jak móc wychowywać malucha, który będzie z ufnością chciał doświadczać otaczającego go świata.

Estetyka książek “Montessori w Twoim domu” i „Montessori od narodzin”

Kolejnym atutem tego wydawnictwa jest jego niezwykle przyjemna dla oka szata graficzna. Książki zaprojektowane są w sposób minimalistyczny, ale zdecydowanie daleko im do nudnej. Zdjęcia i proste ilustracje dopełniają treści i urozmaicają lekturę.

W połączeniu z merytoryczną treścią tworzą spójną całość i są książkami, które z powodzeniem mogą zastąpić wiele innych poradników parentingowych dla zainteresowanych metodą Montessori.

Recenzję innych pozycji wydawniczych znajdziecie w zakładce : Książki dla Rodziców <klik>

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.