Metoda Montessori jak żadna inna forma edukacji wspiera ciekawość świata oraz rozwój w zgodzie z naturą dziecka. Wartości wyznawane przez Marię Montessori zakładały, że dzieci powinny mieć kontakt z naturą, tj. roślinnością i zwierzętami. Powinny otaczać się naturalnymi i estetycznymi materiałami po to, aby rozwijać ich wrażliwość oraz postrzeganie świata wszystkimi zmysłami. Praca na świeżym powietrzu często jest elementem zajęć w placówkach Montessori. Przedszkola i żłobki prowadzone w duchu tej metody posiadają swoje ogródki, w których dzieci mogą uczyć się, w jaki sposób dbać o rośliny.

Z myślą o dzieciach, które mocno interesuje przyroda i wszystkie jej aspekty powstała seria książek “Młodzi Przyrodnicy” wydawnictwa Wilga. To seria, która w sposób naturalny rozwinie w dziecku ciekawość, odpowie na pytania dotyczące świata roślin i zwierząt.

“Młodzi Przyrodnicy” – książki w duchu Montessori

Dlaczego uważamy, że warto mieć te książki <klik> w swojej biblioteczce? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że Maria Montessori sformułowała pewną tezę dotyczącą pomocy edukacyjnych. Według niej wszystkie materiały używane przez dziecko do nauki i zabawy powinny być zgodne z naturalnym stanem rzeczy tzn. powinny być prawdziwe i naturalne.

Co za tym idzie – różowe kotki chodzące na dwóch łapkach, księżniczki czy niebieskie sarenki mówiące ludzkim głosem nie są postaciami, które spotkamy w otoczeniu przedszkola czy szkoły prowadzonej w duchu Montessori. W bajkach od lat zniekształca się rzeczywistość – przedmioty potrafią mówić, zwierzęta mają niecodzienne kolory, ludzie zyskują nadprzyrodzone moce. To może doprowadzić do zaburzenia funkcji poznawczych w rozwijających się umysłach dzieci. Dzieci wieku przedszkolnego (do 6 lat) pozbawione są myślenia abstrakcyjnego.

Edukacja Montessori podkreśla ważność mówienia prawdy i przygotowywanie dziecka do życia w realnym świecie. Dlatego książki, które wykorzystujemy w trakcie nauki, powinny w realistyczny sposób przedstawiać zjawiska, które mają miejsce w naturze. Taka właśnie jest seria “Młodzi Przyrodnicy”.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Książki te traktują o bardzo różnych elementach przyrody – dlatego każde dziecko znajdzie tam coś dla siebie. Dostępne pozycje poświęcone są porom roku, porom dnia, kwiatom, owadom czy zwierzętom leśnym. Książki są niezwykle kolorowe, bogato ilustrowane, a jednocześnie realistyczne. Co ważne, zapoznają dzieci z faktami na temat przyrody w prosty sposób, dzięki czemu nadają się do pierwszego, samodzielnego czytania. To ich kolejna zaleta – uczą dziecko samodzielności korzystania, bez pomocy rodzica.

Książki, dzięki swojemu realizmowi można zabrać ze sobą na spacer czy wycieczkę do lasu i próbować wykorzystać zawarte w niej informacje do identyfikacji roślin i zwierząt. Te wydania pokochają wszyscy mali miłośnicy przyrody.

Dlaczego kontakt z naturą jest tak ważny?

Książki takie jak “Młodzi Przyrodnicy” nie tylko poszerzają ogólną wiedzę o świecie, ale także uczą wrażliwości i empatii. Dzieci, które mają kontakt z przyrodą i rozumieją, jak działa świat zwierząt oraz roślin, w przyszłości z pewnością będą wiedziały, jak okazać im szacunek.

Znajomość zjawisk przyrody, fauny i flory pomaga najmłodszym w zrozumieniu ważności edukacji przyrodniczej i pokazuje jak dbać o naszą planetę. Przy okazji lektury książek możemy z dzieckiem również omówić tematy niezaśmiecania przestrzeni, bezpieczeństwa podczas leśnych wędrówek czy wpływu różnorodności ekosystemu na życie człowieka. To edukacja połączona z zabawą, którą doceni każde dziecko.

“Młodzi Przyrodnicy” to książki, które zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce. Jeżeli Wasze dziecko wykazuje wysokie zainteresowanie przyrodą – to seria wręcz niezbędna. Jej walory edukacyjne są nieocenione, a piękne ilustracje pobudzają wyobraźnię. To nie tylko książki, które uczą o świecie roślin i zwierząt – są także świetne do nauki czytania. Zdecydowanie polecamy!

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.