Jeżeli Twoje dziecko chce poszerzać swoją wiedzę ornitologiczną, ten wpis będzie dla Ciebie ogromną inspiracją. Ptaki to fascynujące zwierzęta, ale wielu dorosłych nie ma zbyt dużej wiedzy na ich temat. Lekcje biologii też nie poświęcają im zbyt wiele miejsca w programie szkolnym. Książki polecane przez nas są pełne wiedzy, a przy tym są świetnie zaprojektowane, aby dać dziecku jak najwięcej radości z poznawania różnych gatunków ptaków, ich zwyczajów i cech charakterystycznych.

Książki o ptakach – co polecamy?

Oto wybrane przez nas książki o ptakach, które świetnie wpasowują się w edukację w duchu Montessori, pozwalają pogłębiać wiedzę na temat ptaków, a przy tym są źródłem wspaniałej zabawy dla maluchów i nieco starszych dzieci.

Młodzi przyrodnicy – “Ptaki” i “Rozpoznaję ptaki” Wilga

Pierwsza część serii o ptakach oraz jej późniejsze rozszerzenie to świetna propozycja na początek. Piękne ilustracje, dokładnie opisane rysunki i bogata treść wyróżniają to zdecydowanie coś, co wyróżnia te dwie książki. Traktują one nie tylko o ptakach jako gatunku, ale również uczą dziecko o ich zwyczajach, miejscach występowania i cechach charakterystycznych.

“Ptaki” wyróżniają się nieco bardziej kolorową, wręcz komiksową oprawą graficzną, natomiast “Rozpoznaję ptaki” jest nieco bardziej nastawiona na tekst. Nie znaczy to jednak, że któraś z nich będzie mniej atrakcyjna dla małego odbiorcy – pozycje świetnie się uzupełniają i dają pełen przekrój informacji na temat wyglądu ptaków i ich środowiska naturalnego. Zobacz pozostałe książki z serii Młodzi Przyrodnicy <klik> 

Rozpoznaję ptaki- wydawnictwo Wilga

Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach

Uzupełniona zarówno zdjęciami, jak i ilustracjami, książka ta to kompendium wiedzy na temat ptaków, które możemy spotkać w Polsce. Na jej stronach dziecko znajdzie słowniczek pojęć oraz przydatne rady, na przykład na temat dokarmiania tych latających stworzeń czy obrączkowaniu ptaków. Autor umieścił nawet instrukcję budowy karmnika i inne sposoby na zadbanie o okoliczne ptactwo, co zachęca dziecko do dalszego rozwoju już po zapoznaniu się z treściami zawartymi w tej pozycji.

Katarzyna Kopiec-Sekieta – Ptaki naszych lasów

Książka ta będzie prawdziwą gratką dla małych miłośników ptaków oraz rysowania. To nie tylko strony wypełnione zdjęciami, rysunkami i opisami 39 gatunków żyjących w lasach naszego kraju. Pomiędzy nimi młodzi czytelnicy znajdą kalki, dzięki którym nauczą się rysować wizerunki ptaków z niezwykłą dokładnością. Dzięki tej lekturze zapewnimy dziecku godziny wspaniałej zabawy oraz możliwość rozwoju kilku talentów.

Virginie Aladjidi – Ilustrowany inwentarz ptaków

Ta pozycja przede wszystkim rozszerzy wiedzę dziecka w zakresie ptaków, które żyją poza Polską. Książka wyróżnia się niezwykle precyzyjnymi rysunkami, dzięki którym anatomia poszczególnych gatunków przestanie być dla naszej pociechy tajemnicą. Opisy zawarte w inwentarzu zawierają fakty naukowe, takie jak polskie i łacińskie nazwy ptaków, informacje na temat ich rozmiarów, upierzenia oraz głosu – to naprawdę pobudza wyobraźnię.

inwentarz_ptakow

Ćwiczenia z przyrody Deyrolle 2

Na koniec dwie lektury nie tylko o ptakach, ale warto o nich wspomnieć. Pierwsza z nich jest niezwykle ciekawa, gdyż opiera się na reprodukcji dziewiętnastowiecznych rycin edukacyjnych poświęconych faunie i florze. Ponadto książka ta wypchana jest po brzegi grami i zabawami rozwijającymi wiedzę dziecka w wielu obszarach związanych z szeroko pojętą przyrodą. Idealna pozycja dla każdego małego miłośnika zwierząt i roślin. Dodatkową gratką będzie 65 naklejek tematycznych, którymi dziecko chętnie przyozdobi swój pokój i ulubione przedmioty.

Animalium – Muzeum Zwierząt

Znajdziemy w niej między innymi sekcję poświęconą ptakom egzotycznym, ale ta książka oferuje znacznie więcej. Ilustracje w niej zawarte, podobnie jak w poprzedniej polecanej pozycji, są w klimacie retro, a jednocześnie cieszą oko swoją dokładnością. Treści są jasno podzielone w taki sposób, aby dziecko dokładnie wiedziało, o jakim gatunku właśnie czyta, w jakich miejscach on występuje i co go wyróżnia. W Animalium opisano aż 160 gatunków zwierząt, co jest wynikiem imponującym i obietnicą zabawy na wiele godzin.

Nauka o ptakach w metodzie Montessori

Maria Montessori wierzyła, że dzieci należy zachęcać do interakcji ze światem przyrody. Ptaki są uznawane za ważną część tej nauki, ponieważ są widoczną i dostępną częścią środowiska naturalnego. Ucząc dzieci o ptakach, możemy pomóc im zrozumieć i docenić otaczającą je faunę. Jeżeli poszukujesz materiałów do pracy z dziećmi w temacie ptaków zobacz koniecznie ten wpis <klik> i recenzję Niezbędnika Edukacyjnego Ptaki!

Podsumowując

Książki w duchu Montessori mówiące o ptakach i przyrodzie ogółem są zawsze pięknie wydane i pełne wiedzy, a przy tym zachęcają dziecko do nauki poprzez zabawę. Polecane przez nas pozycje nie znudzą Waszych pociech, a wręcz przeciwnie – zaproszą je do wspaniałego świata natury. Każde z tych wydawnictw to idealna lektura dla małych i dużych, również rodziców – i to nie tylko tych interesujących się wyłącznie ptakami. Czytając je, wykształcicie w sobie większą empatię do zwierząt, poszerzycie horyzonty i staniecie się prawdziwymi ekspertami w temacie naszej zapierającej dech w piersiach przyrody!

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.