Warto korzystać z wiedzy zawartej w książkach na temat metody Montessori. Poszerzają one zakres informacji i są prawdziwym drogowskazem w kierunku wychowania małego człowieka. Metoda Montessori początkowo może wydawać się niezrozumiała. Jednak z czasem zauważymy, że wprowadzanie zasad Montessori staje się prostym, a jednocześnie skutecznym i przyjemnym w stosowaniu systemem nauki, który w kompleksowy sposób dba o rozwój samodzielności i ciekawości świata naszego dziecka.

Na serię książek o metodzie Montessori wydanych przez wydawnictwo RM składają się między innymi takie pozycje jak:

“Metoda Montessori do trzeciego roku życia”
“Metoda Montessori naucz mnie robić to samodzielnie”
„Metoda Montessori od 6 do 12 lat”
“Metoda Montessori w domu”
“Metoda Montessori na cztery pory roku”

Książki Montessori dla rodziców

Książki wydawnictwa RM skupione są na konkretnej tematyce dostosowanej do wieku lub otoczenia dziecka. Te pozycje książkowe a w szczególności “Metoda Montessori Naucz mnie robić to samodzielnie” polecam moim kursantkom oraz rodzicom naszego przedszkola. Autorka, Charlotte Poussin w bardzo przystępny sposób opisuje założenia metody, przedstawia krótką biografię Marii Montessori, opisuje rozwój dziecka od 3 do 12 roku życia oraz jego fazy wrażliwe. Opisuje dogłębnie zasady pedagogiki Montessori od 3 do 6 lat i porusza kwestię edukacji wczesnoszkolnej oraz przygotowania przestrzeni w domu.

Metoda Montessori od 6 do 12 lat

„Metoda Montessori od 6 do 12 lat” opisuje charakterystykę i rozwój dziecka szkolnego. Dogłębnie analizuje jego fundamentalne potrzeby oraz predyspozycje. Autorka sporo poświęca opisowi szkół Montessori oraz zakresowi programu kształcenia na tym etapie. Proponuje szereg pomysłów dla osób, które chciałyby wprowadzić edukację Montessori w domu i klasycznym systemie.

Montessori – zrób to sam

Uniwersalność książek wydawnictwa RM o metodzie Montessori polega na tym, że zawierają one zarówno teorię, jak i pomysły na zabawy edukacyjne dla dzieci. Dzięki temu możemy w domowych warunkach stworzyć unikatowy materiał edukacyjny w duchu Montessori. Możemy również zasięgnąć wiedzy w sposób bardzo przystępny i jasny.

„Metoda Montessori na cztery pory roku” zawiera propozycje konspektów 70 zabaw edukacyjnych, które wspieraj doświadczenia sensoryczne dzieci. Książka zawiera opis instruktażu pracy z pomocą, spis materiałów, które posłużą do stworzenia jej, opis umiejętności kształcenia, cenne wskazówki  oraz zdjęcia. Propozycje zabaw przeznaczone są dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Można je przeprowadzić w domu jak i na zewnątrz. Będą stanowiły doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu z pociechą.

Kolejną propozycją, która zachęci do wspólnego tworzenia inspirujących pomocy jest książka „Metoda Montessori w domu”. Zawiera 80 pomysłów, które podzielone są na osiem grup, które wspierają różne aspekty rozwojowe dziecka. Są to ćwiczenia wstępne, aktywności życia codziennego, nalewanie i przesypywanie, wrażenia zmysłowe, sortowanie, szczypce, kolory i pomysły na pracę w ogrodzie. Wspierają one dziecko w jego dążeniu do samodzielności i niezależności.

Metoda Montessori do trzeciego roku życia

Tematyka trzeciej książki dotyczy zagadnień przygotowania otoczenia oraz wspierania rozwoju najmłodszych – od urodzenia do trzeciego roku życia. To doskonały prezent dla przyszłych rodziców, którzy w tym nurcie chcą wychowywać swoje dziecko. Dowiedzą się z niej w jaki sposób pomóc dziecku  osiągnąć swój pełny potencjał wykorzystując jego fazy wrażliwości.

Polecane przez nas książki to tylko niektóre z wielu, które oferują  wydawnictwa o metodzie Montessori. To niezwykle wartościowe pozycje, które warto przeczytać na początku drogi z edukacją dziecka. Z pewnością przydadzą się każdemu, komu zależy na pozytywnym rozwoju malucha.

W moim poprzednim wpisie możecie przeczytać o książkach autorstwa Marii Montessori <klik> oraz literaturze dotyczącej jej biografi <klik> Miłej lektury!

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.