Obecnie na rynku mamy coraz to większy wybór literatury dotyczącej zagadnień związanych z edukacją Montessori. Jak wybrać najwartościowsze pozycje, które rzetelnie przedstawią założenia i zasady tej edukacji?

Chcąc zacząć kształcić dzieci zgodnie z metodą Montessori, rodzice i nauczyciele powinni poznać jej zasady. Dzięki poszerzaniu swojej wiedzy możemy mieć pewność, że w prawidłowy sposób zadbamy o rozwój swojego dziecka. Odpowiednia wiedza kryje się nie tylko w internecie. Warto sięgnąć przede wszystkim po wartościowe książki będące kopalnią przydatnych informacji i wskazówek.

W jakie książki Montessori warto się zaopatrzyć?

Na rynku istnieje sporo wydawnictw traktujących o metodzie Montessori. Są to książki dla dzieci wspierające ich naukę oraz poradniki dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą podążać tym nurtem i kształcić swoje dzieci w ten sposób. Zatem które warto mieć w swojej biblioteczce?

Książki autorstwa Marii Montessori

Uważam, że najlepszym źródłem pozyskiwania wiedzy są książki samej autorki. Nie ma lepszego miejsca, aby szukać informacji na temat metody Montessori, niż od samej twórczyni. Mamy obecnie na rynku wiele pozycji, które są tłumaczone na język polski.

„Domy dziecięce” Marii Montessori

Moją pierwszą książką, która trafiła w moje ręce 10 lat temu były „Domy dziecięce”. Nic innego nie było wtedy dostępnego na polskim rynku wydawniczym. Chłonęłam wiedzę, która zawarta była na poszczególnych stronach. Mój egzemplarz jest z 2005 roku a jego przekład sięga 1913 roku. Książka nie jest obecnie dostępna w sprzedaży. To mój najlepiej strzeżony okaz, który wygląda jak nowy.

W treści lektury dużo dowiemy się na temat metody Montessori, pierwszego Casa dei Bambini, jego aranżacji, swobody, samodzielności dzieci oraz braku kar i nagród.

W dalszej części książki dowiemy się o materiałach, z którymi pracowały dzieci w Casa dei Bambini. Były one podzielone na różne obszary kształcenia oraz omówione zostały ich cele rozwojowe. Mam do tej książki niezwykły sentyment i polecę ją każdemu, kto rozpoczyna swoją drogę w kierunku Montessori.

Pamiętam jak czytałam wszystko to z ogromnym niedowierzaniem, zaciekawieniem i wypiekami na twarzy. Rok 2012 był początkiem mojej drogi z Montessori. Rozpoczęłam wtedy swój pierwszy kurs. Nie miałam żadnej wiedzy na ten temat.

Zostawię Was z jednym z moich ulubionych cytatów: “Nie sposób być wolnym, jeżeli się nie jest samodzielnym.” (M.Montessori, Domy dziecięce, s.61)

 „Odkrycie dziecka” Marii Montessori

Kolejną książką, która trafiła w moje ręce było “Odkrycie dziecka” wydawnictwa Palatum. To bardziej rozbudowana pozycja, w której Maria Montessori opisuje w bardzo szczegółowy sposób wiele zagadnień związanych z rozwojem dziecka i zapewnienia mu odpowiednio przygotowanego otoczenia, które będzie wspierać je w rozwoju.

Znajdziemy tu informację na temat rozwoju motorycznego, nauki pisania, czytania, mowy, nauki liczenia i wprowadzenia do arytmetyki i wiele innych. Maria Montessori poświęca też rozdział na temat przygotowanego nauczyciela oraz metodyki prowadzonych przez niego lekcji.

Publikacja jest bardzo obszerna. Chwilami ciężko mi się ją czytało i musiałam kilka razy się do niej zabierać. Jednak nie oznacza to, że nie jest godna uwagi. Wręcz przeciwnie!

“Umysł dziecka” Marii Montessori

Ostatnią nowością wydawniczą tego wydawnictwa jest “Umysł dziecka” Marii Montessori. To książka, która porusza niezwykle wiele aspektów takich jak: okresy rozwoju, niezależność dziecka, opieka w pierwszym okresie życia czy rozwój języka. To ogromne źródło wiedzy na temat przygotowania nauczyciela do pełnienia roli przewodnika dziecka i budowaniu wspólnoty, która opiera się na szacunku i wolności. Jak sama autorka pisze: “Istotą edukacji jest dziecko, które znajduje się w centrum uwagi dorosłego.”

Książki Montessori wydawnictwa PWN

Książki, które bardzo wiele wniosły do rozwoju mojej wiedzy i pozwoliły zrozumieć wiele aspektów edukacji Marii Montessori to seria wydawnictwo PWN. Oferuje ona publikację dzieł samej autorki w postaci ośmiu książek:

  • “Sekret dzieciństwa”
  • „Wykłady londyńskie 1946”
  • “O kształtowaniu się człowieka”
  • “Wszystko co powinieneś wiedzieć o swoim dziecku”
  • “Dziecko w rodzinie”
  • “Edukacja i pokój”
  • “Edukacja i potencjał człowieka”
  • “Psychoarytmetyka”

Książki te towarzyszyły mi podczas moich podróży koleją Gdynia-Poznań-Gdynia. Swojego czasu spędzałam w pociągach wiele godzin. To był czas podnoszenia moich kwalifikacji i doskonaleniu umiejętności na kursie AMI.

Wybrane rozdziały książek czytałam kilkukrotnie a właściwie wczytywałam się w nie. Towarzyszyło mi wtedy milion myśli. Ogromny podziw i szacunek dla Marii Montessori, która przeszło 150 lat temu zrewolucjonizowała system edukacji na świecie a treści jej nauczania są nadal aktualne i ważne.

“Sekret dzieciństwa” i “Wykłady londyńskie 1946”

Moimi ulubionymi książkami z tej serii są bez wątpienia “Sekret dzieciństwa” i “Wykłady londyńskie 1946”. Teksty na stronach książek podkreślone są ołówkiem i przedstawiają ważne dla mnie cytaty czy treści. Moja wiedza na temat płaszczyzn rozwojowych u człowieka, niezależności czy roli ruchu ręki w edukacji była niezwykle odkrywcza i rozwijała wiedzę, którą posiadłam w niewielkim stopniu wcześniej. Książki są napisane łatwym i przyjemnym językiem. Czytałam je z zapartym tchem i ogromną radością. Polecam!

Kolejne pięć pozycji z proponowanej serii to cieńsze książki, które prawią o rozwoju, roli edukacji dla pokoju, omawiają takie zagadnienia jak chłonny umysł, duchowy zarodek i wiele więcej.

“Psychoarytmetyka” Marii Montessori

Ostatnia z serii “Psychoarytmetyka” to zapis metodologii pracy z pomocami z zakresu edukacji matematycznej. Książka wzbogacona jest o ilustrację i zapis pracy z poszczególnymi materiałami takimi jak m. in.: szorstkie cyfry, układ dziesiętny, liczydło, znaczki czy pracę z pierwiastkami.

W książkach wydawnictwa PWN znajduje się zbiór założeń, które Maria Montessori wypracowała przez lata badań i obserwacji nad rozwojem dzieci. Te książki to źródło czystej wiedzy, teorii i dużo rozważań na temat sposobu kształcenia młodych ludzi oraz ich rozwoju. Przede wszystkim pozwolą one zrozumieć, jaka odpowiedzialność spoczywa na dorosłym w kształtowaniu przyszłości ich dziecka oraz dlaczego odpowiednia edukacja jest tak ważna.

W naszych innych postach możecie przeczytać o książkach opisujących biografię Marii Montessori   oraz pozycje wydawnictwa RM

Miłej lektury!

Warto sięgnąć do źródła!

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.