Gry planszowe są świetnym narzędziem edukacyjnym dla dzieci w każdym wieku. Pozwalają trenować umiejętności społeczne, kognitywne i motoryczne. Rozwijają pamięć i koncentrację, a także budują więzi rodzinne i towarzyskie ze względu na częstą konieczność współpracy pomiędzy graczami.
Nasze propozycje są przede wszystkim są świetnym wyborem dla nawet najmłodszych dzieci. Gry opisane na blogu realnie stymulują poznawczość dziecka, ucząc je o liczbach, kształtach, kolorach oraz różnego rodzaju stworzeniach i zjawiskach. Dodatkowo są one często zaprojektowane tak, aby wzmacniać skupienie, zachęcać do tworzenia strategii i myślenia w sposób przestrzenny.
Gry planszowe dla czterolatków – Pełny kurnik
Ta pozycja przypadnie do gustu miłośnikom zwierząt oraz wiejskiego życia, gdyż jej celem jest rozbudowywanie własnej fermy kur. Gracze hodują ptaki, zbierają jajka i chronią swój kurnik przed niebezpieczeństwami w tym chytrym lisem czy ptasią grypą. Gra zawiera tafelki z jajkami, kurczakami, kurami i kogutami. Celem jest zapełnienie kurnika dziewięcioma dorosłymi kurkami, co nie jest wcale takie proste. Dzieci uczą się przeliczania oraz wymiany. Trzy jajka to możliwość wymiany na jednego kurczak. Trzy kurczaki to jedna kura a musimy właśnie nimi zapełnić naszą grzęde. Gra jest dynamiczna i zasady nie są trudne. Z pewnością poradzą sobie z nimi młodsze dzieci.
W planszówkę może grać do czterech graczy w każdym wieku, co zapewnia rozrywkę dla całej rodziny. Choć ma sporo elementów, nie jest zbyt duża, więc można ją zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd.




Miś i pszczoły
W tej grze zamiast rywalizacji mamy nacisk na współpracę. Dziecko może nauczyć się pracy w grupie, gdyż planszówka ta wymaga wspólnego decydowania o kolejnych ruchach i komunikacji z innymi graczami. Rozgrywka wymaga także myślenia strategicznego i logicznego oraz wymaga kreatywności i wyobraźni.
Gracze wcielają się w pszczoły, które wspólnie muszą pokonać niedźwiadka, co nie jest wcale takie proste. Aby mogło tak się stać, dzieci muszą ułożyć żetony z pszczołami w odpowiednim układzie na kwiatach. Ale uwaga! W tym samym czasie miś pokonuje swoją trasę. Celem gry jest prześcignięcie misia w drodze po miód. Barwna plansza zachęca do zabawy, a dynamiczny tryb rozgrywki dostarcza wiele radości.






Grzybobranie
To również kultowa gra, która doczekała się dziesiątek edycji i nadal jest popularna wśród dzieci. O jej uroku decyduje z pewnością fakt, że przypomina prawdziwe grzybobranie – gracze poruszają się po planszy i zbierają grzybki do swoich koszyczków. Planszówka ta nie jest skomplikowana, a jednak uczy maluchy o otaczającym je świecie i zapewnia świetną zabawę.
Warto postawić na wersję Grzybobrania, której elementy są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a oprawa graficzna dodatkowo stymuluje wyobraźnię. Gra ta uczy zdrowej rywalizacji, a u najmłodszych dzieci rozwija również znajomość prostych liczb.



Nogi stonogi
Kolejna propozycja planszówki oferującej dwa tryby rozgrywki, co pozwala dopasować ją do wieku graczy. W tej grze oprócz zabawy dziecko poznaje również kolory oraz podstawowe liczby. W końcu zasady opierają się na rzutach kostkami, które decydują o ilości i rodzaju butów, jakie przywdzieje stonoga. Wygrywa osoba, która stworzy najdłuższego owada.
Nogi stonogi to gra, w której runda trwa około 10 minut. Rozgrywka jest dynamiczna, co sprawia, że nie nudzi się zbyt szybko. Może w nią grać od dwóch do czterech osób i z pewnością spodoba się również rodzicom, którzy lubią spędzać czas z pociechami przy planszówkach.


