Szukasz sposób na zagospodarowanie czasu, rozrywkę oraz naukę poprzez zabawę dla swojego 2-latka? Rozważ gry dla 2 latka w duchu metody Montessori. Chętnie polecimy Ci nasze ulubione pozycje, które wpływają pozytywnie na umiejętności motoryczne i wyobraźnię malucha, a przy okazji są wykonane z naturalnych, przyjaznych dla ludzi i otoczenia materiałów.

Gry dla 2 latka – nasze propozycje

Metoda Montessori to podejście edukacyjne skoncentrowane na dziecku, które kładzie nacisk na praktyczną naukę i aktywne zaangażowanie w proces nauki. Wykazano, że takie podejście jest skuteczne w nauczaniu szerokiego zakresu umiejętności, a gry planszowe mogą być idealnym uzupełnieniem codziennego odkrywania świata.

Gry dla 2-latka to doskonała zabawa, a także metoda poznawania nowych umiejętności, zagadnień społecznych i zjawisk naturalnych. Planszówki, które omawiamy w tym artykule, zostały zaprojektowane tak, aby były zabawne i wciągające, co sprawi, że Twoje dziecko z pewnością je polubi i będzie chciało w nie grać kiedy tylko nadarzy się okazja. Oto nasze trzy propozycje.

Moja pierwsza gra: W ogrodzie

Pierwsza propozycja to planszówka wydawnictwa Haba, która z pewnością zainspiruje wiele maluchów do szerszego zainteresowania się ogrodnictwem. Elementy wykonane z drewna, żywe kolory i ciekawa rozgrywka to coś, co doceniają w tej grze zarówno dzieci, jak i dorośli. Planszówka uczy dzieci podejmowania decyzji, planowania i pracy zespołowej.

Celem gry jest zebranie wszystkich owoców z drzew, zanim do naszego ogrodu dotrze kruk.
Gra składa się z pięknych drewnianych owoców, plansze ze sztywnego kartonu, ścieżki dla ptaka, drewnianej figurki i kostki, na której zamiast oczek znajdziemy kolory lub koszyczek.

Pozycja ta jest świetną grą wprowadzającą 2-latka w bogaty świat planszówek, gdyż jej zasady nie są zbyt skomplikowane. Jest to pierwsza gra, którą zakupiłam dla swoich dzieci. Jej design dodatkowo pomaga dziecku w nauce rozpoznawania oraz nazywania kształtów, kolorów i przeliczaniu.

Ratuj Króliczki

Przesłodka gra, która wykształci w 2-latku empatię i miłość do zwierząt, a także pomoże w nauce liczenia. Wydawnictwo Egmont proponuje planszówkę, w którą można grać na dwa sposoby – albo próbując pokonać innych graczy, albo z nimi współpracując.

Grze towarzyszy historia mówiąca o tym, iż pewnego wspaniałego letniego dnia, króliczki postanowiły pobawić się w swojej norce. Nagle, zaczął padać deszcz wypełniając ją wodą. Zwierzątka nie chcą zmoczyć swojego futerka. Rzucając kostką, możemy je uratować. Kolor na kostce pokazuje, którą norką może się wydostać.

Duża kostka jest łatwiejsza w obsłudze nawet dla małych rączek. Wszystkie elementy ruchome wykonano z drewna dla bezpieczeństwa i miłych wrażeń estetycznych. To pozycja obowiązkowa w każdym domu Montessori, gdyż niesamowicie pozytywnie wpływa na relacje domowników i umiejętność kooperacji z innymi. Gra nie znudzi się maluchowi przez długi czas i będzie z Wami przez długie lata. Moje dzieci (4 i 7 lat) natal uwielbiają w nią grać.

Myszki w ogrodzie

Planszówka z serii “Zagrajmy mamo” to kolejna propozycja ze zwierzakami w roli głównej. Jej wpływ na pamięć i koncentrację dziecka z pewnością zostanie doceniony przez rodziców. Zapamiętywanie jest tutaj kluczem, a gracz, który będzie w tym najlepszy, ma szansę na zwycięstwo. Gra wesprze również rodziców malucha w nauce podstawowych produktów spożywczych i kolorów. Choć prosta, gra z pewnością przypadnie do gustu niejednemu dziecku i będzie sposobem na wspólne spędzanie czasu z innymi domownikami.

Dlaczego warto się zdecydować na gry  dla 2-latka?

W Montessori nauka poprzez zabawę jest niezwykle istotna. Dzięki niej dzieci mają szansę odkryć swoje prawdziwe talenty i zainteresowania. Na tak wczesnym etapie życia ważna jest różnorodność, przyjemność z grania w gry i możliwość zacieśniania więzi z bliskimi. Propozycje planszówek, które umieściłyśmy w tym artykule, spełniają wszystkie te kryteria.

Gry dla 2 latka projektuje się w taki sposób, aby angażować i edukować nasze pociechy, a co za tym idzie – pomagają zrozumieć otaczający je świat i są świetnym narzędziem w codziennym rozwoju. Warto znaleźć dla nich miejsce w montessoriańskim domu.

W naszych innych wpisach znajdziesz propozycję:
5 propozycji gier planszowych dla 6 latków
Gry planszowe dla czterolatków – nasze propozycje
Gry planszowe wzbogacające słownictwo dziecka

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.