Podróż samolotem z dzieckiem stanowi duże wyzwanie dla nas rodziców. Niezależnie czy na pokładzie jest z nami niemowlak czy starsze dziecko, dobrze przygotowana podróż pozwoli zaoszczędzić stresu i niespodzianek oraz sprawi, że będziemy czuć się pewniej.

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem?

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem zawsze jest dużą niewiadomą. Tak naprawdę nie wiemy, jak nasz maluch będzie czuł się lecąc w przestworzach. Twoja dobra organizacja zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu zarówno na lotnisku jak i w samolocie. Twoje zdenerwowanie i niepewność może przenieść się na samopoczucie malucha. O czym zatem warto pamiętać?

Na lotach międzykontynentalnych korzystamy przeważnie z linii lotniczych Emirastes. Przewoźnik ten dba o komfort podróży zarówno małych pasażerów jak i ich rodziców.

Na pokładzie samolotu dziecko jest zawsze mile widziane i witane przez obsługę, która dokłada wszelkich starań, aby zadbać o ich komfort. Rodzice mogą liczyć na pomoc stewardes w każdej chwili. Nie ma problemu z przygotowaniem ciepłej wody do owsianki czy też pomocy w zorganizowaniu się ze strony personelu lotniczego. Z każdego naszego lotu mam bardzo dobre wspomnienia i doświadczenia.

Udogodnienia dla dzieci w samolocie

Na początku swojej podróży najmłodsi pasażerowie otrzymają od linii lotniczych Emirates pluszowego lwa, słonia lub pingwina. Te urocze przytulanki ucieszą niejednego malucha. Dodatkowo dołączony jest do nich kocyk, który wykorzystasz z pewnością zarówno w trakcie podróży jak i po niej. To co mnie mile zaskoczyło to ich jakość. Nam służyły jeszcze przez długi, długi czas nie tylko podczas lotów, ale też w podróżach samochodowych. Dla starszych dzieci przygotowany jest  plecak lub torba podróżna oraz aktywności w postaci kart z zadaniami, łamigłówkami, naklejkami. Dzieci otrzymają również torbę podróżnika z interaktywną książeczką z ćwiczeniami, ciekawostkami i zabawnymi faktami.

Rozrywka dla dzieci w samolocie

Na każdym siedzeniu zamontowane są monitory z pokaźną ilością bajek, gier, filmów dla dorosłych, muzyki, podcastów w różnych wersjach językowych. Mamy do dyspozycji postaci Disneya oraz 100 dziecięcych kanałów telewizyjnych. Można też śledzić podróż z kamer Airshow i zobaczyć start oraz lądowanie oczami pilota. Moje dzieci były zachwycone. Chociaż na co dzień ograniczamy tv, to jednak wakacje rządzą się swoimi prawami.

Posiłek dla dziecka podczas podróży

Lecąc z małymi dziećmi mamy możliwość zabrania ze sobą płynów o pojemności większej niż 100 ml. Możecie zatem wziąć ze sobą wodę, mleko czy soczki. Podczas lotu odkładam w kąt moje przekonanie, że za dużo cukru nie jest wskazane i nasza walizka często wygląda jak spełnienie marzeń nie jednego dziecka. Zabieram ze sobą żelki, lizaki, gumy rozpuszczalne, soki ze słomką, którymi częstuje dzieci podczas startu i lądowania w celu uniknięcia zatkanych uszu. Oczywiście nie wszystko na raz, zachowując zdrowy rozsądek.

W przypadku młodszych dzieci postarajcie się zaplanować tak posiłek, aby maluch mógł ssać pierś bądź wypić mleko z butelki.

W podróż zabieram też zawsze zupę, placki/naleśniki/gofry, albo kanapki. Nauczona doświadczeniem biorę ze sobą sporo jedzenia. Często na lotnisku brakuje nam już czasu, aby na spokojnie usiąść i zjeść. Poza tym są to pewniaki, które wiem, że dzieci lubią.

Posiłek na pokładzie samolotu

Przewoźnik również zapewnia jedzenie zarówno dla dzieci (od 2 roku życia) jak i dla dorosłych. Posiłki są smaczne, ciepłe i różnorodne. Niestety moje dzieci nie należą do tych wszystko jedzących, stąd jestem zawsze zabezpieczona wyżej wymienionymi przekąskami. Natomiast posiłek serwowany na pokładzie samolotu jest świetnym urozmaiceniem. Jeżeli twój maluch ma specjalną dietę, możesz w sekcji „zarządzaj rezerwacją” zgłosić ten fakt, a na pokładzie będzie na nie czekać spersonalizowany posiłek.

W razie potrzeby personel zaopatrzony jest również w mleko dla niemowląt, butelki czy musy owocowe, ale jednak ja polecam zabrać swoje.

Sen dziecka w samolocie

Jeżeli lecicie z niemowlakiem linie lotnicze Emirates oferują łóżeczka, które można zamontować w pierwszych rzędach siedzeń (przy odprawie proście o te właśnie miejsca). Znajdują się one tuż za łazienką i kuchnią pokładową z dużą ilością miejsca na nogi. Możecie rozłożyć tam kocyk dla malucha, aby miało możliwość swobodnej zabawy.

Pamiętajcie, że jeżeli lecicie z dzieckiem do 2 roku życia, nie posiada on swojego fotela w samolocie. Może podróżować na kolanach jednego z rodziców, przypięte specjalnym pasem, dołączanym do pasa rodzica. Na dłuższych trasach takie rozwiązanie może być męczące, natomiast pozwoli Wam to uniknąć opłaty za bilet. Za dodatkowe miejsce dla malucha musimy zapłacić.

Dla starszych dzieci doskonale sprawdzą się walizki Stokke . Nie wyobrażam sobie podróżowania bez nich. Towarzyszą nam już od 5 lat i są niesamowitym ułatwieniem w poruszaniu się po lotnisku oraz niezwykłą rozrywką dla dzieci. Jeżeli chodzi o sen mamy możliwość modyfikacji tego bagażu na łóżeczko. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż odciąża nas rodziców podczas snu dziecka, dając komfort wypoczynku zarówno dorosłemu, jak i maluchowi.

Materacyk dołączony do walizki pozwala również zwiększyć dzieciom miejsce do zabawy. Takie rozwiązanie jest dla nas niezwykle wygodne. Rozkładamy go już po starcie i tak podróżujemy na całej trasie.

Wózek dla dziecka na lotnisku

Linie lotnicze Emirates oferują pasażerom wózki, które ułatwią przeprawę przez lotnisko. To w Dubaju jest tak ogromne, że nie wyobrażam sobie maszerowania z dzieckiem na rękach. Gdy udacie się do miejsca docelowego jakim jest np. pokład samolotu, zostawiacie go na specjalnym parkingu dla wózków obok bramek. Są one regularnie czyszczone i dezynfekowane. Alternatywą są walizki dla dzieci, ale o nich w kolejnym wpisie.

Możecie zabrać również swój wózek. Najlepiej sprawdzi się lekka składana parasolka.  My korzystaliśmy z wózka Mclaren i nosidła lub chusty. Możecie poruszać się nim do momentu wejścia do samolotu. Zostawiacie go obsłudze samolotu i odbieracie go wraz z bagażem rejestrowanym na specjalnej taśmie.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.