Przełom XIX i XX wieku stał się jednym z kluczowych momentów w historii edukacji. W tym okresie pochodząca z Włoch Maria Montessori opracowała swój innowacyjny system wychowawczy dbający o wszechstronny rozwój dziecka. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na kształcenie swoich pociech w duchu Metody Montessori. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach powstała i poznać biografię twórczyni tej metody.

Jeśli chcemy poznać życie oraz początki powstawania metody Montessori możemy skorzystać z dwóch propozycji:

  • “Maria Montessori. Historia aktualna” Honegger Fresco Grazia
  • “Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori” Laura Baldini

“Maria Montessori. Historia aktualna”

Pierwsza z książek jest najpełniejszą, bardzo szczegółowo opracowaną biografią. Autorka, która była uczennicą Marii Montessori przeprowadziła bardzo wnikliwe badania na temat jej życia. W książce znajduje się wiele wątków, które przedstawiają sylwetkę i wybory Marii Montessori, które kształtują ją jako człowieka na resztę życia.

Nie bez powodu napiszę, że życie Marii Montessori nie było łatwe. Pewnie po trochu przez czasy, w których musiała żyć i nieżyczliwość ludzi, którzy ją otaczali. Budziła sprzeczne reakcje: od ogromnego podziwu i uznania po krytykę jej wolnościowego podejścia i głoszone poglądy. Jej życie prywatne naznaczone było ogromnym bólem i stratą, które to odbiły się na jej dorosłym życiu. Walczyła o prawa kobiet oraz równe traktowanie dzieci.

Warto zrozumieć jej wybory, sięgając do źródeł jej biografii.  Tekst był dla mnie niezwykle trudny w odbiorze. Kilka razy podchodziłam do tej pozycji  z niezbyt entuzjastycznym podejściem. Jednak uważam, że warto przyjrzeć się dogłębnie historii życia twórczyni metody Montessori.

“Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori”

Druga książka została przeze mnie “połknięta” w jeden wieczór. Opowiada ona o życiu Marii Montessori w sposób bardzo przystępny. To powieść, która przedstawia wiele skrywanych wątków na temat życia Marii Montessori. Pozycja popularnonaukowa, którą przeczytasz jednym tchem.

Skupia się na okresie studiów, trudności studiowania z racji bycia kobietą. Ukazuje upór i dążenie do postawionych sobie celów. Niezwykle szczegółowo opisany jest wątek miłosnych wyborów Marii Montessori. Nie zawsze jest on zgodny z odczuciami czytającego ale ukazuje priorytety w życiu tej szalonej naukowczyni i geniusza!

Książka jest wycinkiem historii z jej życia. Na pewno będzie stanowiła uzupełnienie wiedzy, którą wcześniej warto szczegółowo zagłębić.

W naszych innych postach możecie przeczytać o książkach autorstwa Marii Montessori <klik>  oraz książkach wydawnictwa RM <klik> Miłej lektury!

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.