Mleko kobiece jest najzdrowszym pokarmem dla noworodków i niemowląt i pełni szczególną rolę. Jest doskonale przyswajalne i idealnie dopasowane do potrzeb żywieniowych maluszków. Zawiera składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dla wcześniaków, niemowląt zmagających się z chorobą oraz niską masą urodzeniową mleko jest przede wszystkim lekiem, które może uratować ich życie. Jeżeli masz możliwość, możesz również podzielić się swoim pokarmem. Jak to zrobić? Przeczytasz o tym w tym wpisie.
Inicjatywą powstania takiego miejsca jest zapewnienie dostępu do mleka kobiecego noworodkom z niską masą urodzeniową oraz niemowlętom, które walczą z chorobą zagrażającą ich życiu. Mleko darczyń jest poddawane wielu badaniom laboratoryjnym by zapewnić bezpieczeństwo i higienę.
Jak oddać mleko do banku mleka kobiecego?
Sam proces kwalifikacji nie jest skomplikowany. Każda kandydatura jest weryfikowana podczas badań. Zbierane są niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia, przebytych chorób, trybu życia, używek, zarówno tych, które mogłaby być przyjmowane jak i tych w najbliższym otoczeniu. Niektóre choroby przyjmowane leki lub używki wykluczają z możliwości bycia dawczynią.
Podczas badań zostaje również pobrana krew do badań oraz próbka mleka. Zostaje również udzielona informacja o całej procedurze, sposobie przechowywania mleka oraz jego odbioru przez kuriera.Po kilku dniach darczyńca otrzymuje wyniki i decyzję czy może zostać darczyńcą.
Po pozytywnej weryfikacji, kobieta spotyka się z położną, która przekazuje pojemniki na mleko oraz udziela ponownie instruktażu.
W warunkach domowych dawczyni za pomocą laktatora spuszcza mleko, umieszcza je w specjalnie do tego przygotowanym pojemniku, który potem dokładnie opisuje (datą i godziną) i chowa do zamrażarki. Szpital daje możliwość wypożyczenia laktatora.
Laktatory Neno
Korzystałam przez długi czas z laktatora Neno Perfetto. To niezawodny, pojedynczy, trójfazowy i wodoodporny laktator z dotykowym panelem. Bardzo pomagał mi w szpitalu, kiedy potrzebowałam rozkręcić laktację jak i w pierwszych miesiącach życia córki.
Wspierając akcję otrzymałam podwójny laktator Neno Bianco wraz z gorsetem, który pozwala uwolnić ręce podczas odciągania. Usprawnia jak i przyspiesza cały proces. To produkt dla bardzo wymagających mam. Połączenie nowoczesnego designu jak i funkcjonalności. Jest niewielki i bardzo poręczny. W zestawie są również adaptery i woreczki, które pozwalają na sterylne odciąganie mleka oraz jego przechowywanie. Jeśli jesteś tak jak ja-pracująca mamą idealnie sie sprawdzi!
Odbiór mleka kobiecego
Po zgromadzeniu większej ilości pojemników z mlekiem (lub gdy brakuje miejsca w zamrażarce) dawczyni kontaktuje się ze szpitalem, który przysyła kuriera po jego odbiór, przekazując je do banku. To bardzo prosty i łatwy sposób.
Mleko dalej przechodzi restrykcyjne badania. Zostaje poddane procesowi pasteryzacji, ponownym badaniom oraz może być ponownie zamrożone w temperaturze -20 stopni Celsjusza lub wydane od razu dzieciom na oddziale.
Zainteresowanie akcją na chwilę obecną nie jest zbyt wielkie. Nie wszystkie kobiety przechodzą również kwalifikacje. Bardzo często matki z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą karmić swoich dzieci tym samym nie mogą podzielić się swoim pokarmem.
Mleko można oddawać do momentu kiedy nie minie rok od porodu dziecka. Każda kobieta oddaje tyle mleka ile jest w stanie przekazać. Nie ma dolnej ani górnej granicy. W trakcie współpracy dawczyni co trzy miesiące stawia się w szpitalu na ponowne badania krwi i mleka. Dla niektórych mam, jest to dość problematyczne. Opieka nad maluszkiem wymaga ogromnego zaangażowania oraz czasu. Bez wsparcia najbliższych bycie darczyńcom może okazać się trudne. Niemniej jednak korzyści płynące ze wsparcia maluszków są ogromne. Nie ulega wątpliwościom, że mleko kobiece jest najlepszym pokarmem z doskonałymi wartościami odżywczymi.
W jakich miastach działają banki mleka kobiecego?
Banki Mleka działają na świecie od ponad stu lat. W Polsce działa 16 takich miejsc:
Bank mleka w Warszawie,
Bank mleka w Wrocławiu,
Bank mleka w Krakowie,
Bank mleka w Poznaniu,
Bank mleka w Lublinie,
Bank mleka w Toruniu,
Bank mleka w Rzeszowie,
Bank mleka w Gdyni,
Bank mleka w Szczecinie,
Bank mleka w Łodzi,
Bank mleka w Zielonej Górze,
Bank mleka w Gdańsku,
Bank mleka w Opolu,
Bank mleka w Rudzie Śląskiej.
Tutaj znajdziesz dane adresowe każdej z placówek <klik>
Dawczynie oddają mleko charytatywnie co oznacza, że nie otrzymują z tego tytułu żadnej zapłaty. Również mleko wydawane jest potrzebującym dzieciom nieodpłatnie.
Wpis powstał we współpracy z marką Neno, która wspiera naszą akcję. Uwielbiamy ich produkty i korzystamy z nich na codzień.