Abu Dhabi stolica oraz drugie pod względem liczby ludności miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Położone w niedalekiej odległości od Dubaju (ok. 100km) pełne atrakcji turystycznych, dobrych hoteli oraz pięknych miejsc (większość z nich możecie zwiedzić bezpłatnie). Miasto to jest dużo bardziej spokojniejsze od Dubaju, z mniejszą ilością turystów i samochodów. Na moje oko dużo więcej tu zieleni a zabudowa niższa. Nam podczas 2-dniowego pobytu z dziećmi udało się zobaczyć 6 z 10 miejsc z naszej listy. Gdybyśmy nastawili się głównie na zwiedzanie, myślę, że moglibyśmy odwiedzić je jednego dnia. Natomiast daliśmy sobie dużo czasu i luzu na eksplorowanie każdej z tych atrakcji.

Luwr Abu Dhabi

Jest to zdecydowanie jedno z piękniejszych muzeów na świecie. Numer jeden na naszej liście. Sam budynek z racji na niezwykłą architekturę robi ogromne wrażenie. Położony jest na sztucznej wyspie a ażurowa kopuła daje odczucie, jakby unosiła się nad wodą.  Powierzchnia Luwru to aż 6400m2. Co ciekawe, możesz przemieszczać się kajakiem pomiędzy poszczególnymi wystawami.

Muzealna kolekcja składa się z ok 600 dzieł takich jak artefakty, rzeźby, obrazy. Zbiory sztuki obejmują czasy od starożytności aż do współczesności. Takie żywe lekcje historii są niezwykłym doświadczeniem. Egipt zrobił  największe wrażenie na dzieciach. Ja natomiast byłam zachwycona budynkiem i jego architekturą.

Wielki Meczet Szejka Zajida

Podczas pobytu w Abu Dhabi koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Jest to też najbardziej charakterystyczna budowla tego miasta i największy meczet w kraju, zbudowany ku pamięci pierwszego władcy UAE Szejka Zayeda. Piękne zdobienia, białe marmury, kopuły, mozaiki to coś to trzeba zobaczyć. Pamiętajcie natomiast o odpowiednim stroju i przestrzeganiu zasad m.in. zakazie jedzenia i picia, okazywania sobie uczuć, palenia. Podczas zdjęć nie wolno kucać, obejmować się czy trzymać za ręce. Nam zwrócono na to kilka razy uwagę. Mężczyźni powinni mieć zakryte kolana oraz ramiona. Kobiety natomiast muszą mieć dodatkowo zakryte włosy, oraz całe nogi. W okolicznych sklepach tuż przed meczetem możecie kupić strój o nazwie abaja, który mam na zdjęciach. Koszt na dzień dzisiejszy to 45 AED. Musicie również zarejestrować swoje wejście i pobrać kod QR.

Taras widokowy w Etihad Tower

Jeden z  lepszych tarasów widokowych na jakim byliśmy. Z 74 piętra możemy podziwiać przepiękną panoramę Abu Dhabi, napić się kawy oraz skosztować lekkich przekąsek. Do wyboru macie dwa rodzaje biletów. Sam wjazd do góry lub rezerwacja stolika wraz z voucherem kwotowym do wykorzystania w kawiarni. My korzystaliśmy z drugiej opcji załatwiając wszystko na miejscu.

Pałac prezydencki w Abu Dhabi

Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Pałac Qasr al Watan jest siedzibą najwyższych osobowości państwa. Od 2019 roku istnieje możliwość jego zwiedzania. Wszechobecne bogactwo i przepych robi ogromne wrażenie. Znajdziemy tu jedną z największych kopuł na świecie o średnicy 37 metrów. W udostępnionych 7 salach obejrzymy m.in. prezenty otrzymane przez głowę Państwa (Aleksander Kwaśniewski wręczył szablę z Polski) pałacową bibliotekę, salę posiedzeń, salę w której przyjmowani są goście. Po zachodzie słońca odbywa się 15 minutowy pokaz świateł. Zapiszcie sobie to miejsce na swojej liście.

Międzynarodowe akwarium w Abu Dhabi

Wg przewodników akwarium w Abu Dhabi to jedno z największych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Czy faktycznie tak jest? Myślę że nie do końca… W samym Dubaju możemy zobaczyć bardzo duże piękne okazy kolorowych ryb, ogromnych płaszczek i rekinów w centrum handlowym Dubaj Mall oraz Hotelu Atlantis. Niemniej jednak miejsce to jest warte swojej uwagi z racji na gatunki ryb, których nie widzieliśmy nigdy dotąd, długi podwodny tunel i brak tłumów.

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.