Aktywności wspierające małą motorykę są doskonałym ćwiczeniem ręki, przygotowującym ją np. do pisania. Aby dziecko w sposób właściwy trzymało narzędzie piśmiennicze, już we wczesnym etapie możemy zaproponować mu szereg aktywności. Pamiętajmy, że to właśnie my rodzice i nauczyciele, odgrywamy niezwykłą rolę w rozwoju naszych dzieci. Sprawdź jak wspierać małą motorykę dziecka.

Dziurkowanie kształtów

Jest to jedna z najczęściej wybieranych pomocy przez dzieci w naszym przedszkolu oraz często gości na naszej domowej półce. Pomoc ta przygotowuje pośrednio rękę do pisania, ćwiczy koncentrację, precyzję i rozwój małej motoryki. Szablony do dziurkowania znajdziecie w naszym sklepie <klik> Są przepiękne!

Aby przystąpić do pracy dodatkowo będziesz potrzebować korkowej podkładki (nasza jest z Ikea, ale podobne znajdziecie też np. w Pepco) i dużej pinezki (Tiger). Jeżeli nie masz w pobliżu Tigera, my czasami używamy też tych mniejszych, które często dołączane są do tablic korkowych.

Jak pracować z tą pomocą? Na podkładce umieść kształt. Chwyć pinezkę chwytem pęsetowym (trzema palcami: kciukiem, palcem wskazującym i środkowym). Pokaż dziecku jak wbijasz szpilkę w kontur kształtu. Stawiaj dziurki blisko siebie, jedno przy drugim. Pamiętaj, aby Twój ruch był zgodny z ruchem wskazówek zegara. Teraz kolej na dziecko. Gdy wydziurkujecie wspólnie kształt pomóż dziecku oderwać go od kartki. Wydziurkowany kształt zachowajcie na pamiątkę.

Wycinanie wzdłuż linii

Nauka prawidłowego trzymania nożyczek stanowi dla każdego dziecka nie lada wyzwanie. W chwili obecnej na rynku dostępny jest cały szereg pierwszych nożyczek dla dziecka. Posiadają one często plastikowe ostrze lub mechanizm sprężynowy. W przedszkolu najlepiej sprawdziły się nam takie z mniejszym otworem na kciuk i większym na dwa palce. Ja dla swoich dzieci wybrałam te, które posiadają „odbijacz”. Zaczęliśmy przygodę z wycinaniem dość szybko i wybór pierwszych nożyczek był bardzo przemyślany.

Wycinanie po linii stanowi doskonałe ćwiczenie koordynacji oko-ręka, jest przy tym bardzo atrakcyjne dla dziecka. Trenuje również mięśnie dłoni. Dziecko musi włożyć dużo wysiłku w to, aby wykonać odpowiedni ruch i przeciąć kawałek papieru. Pamiętaj, aby zadbać o  prawidłowy chwyt nożyczek, zanim maluch przystąpi do pracy z tym materiałem.

Zaprasowanki

Popularny zestaw kolorowych koralików, który po ułożeniu na szablon tworzy wzór. Możemy go przeprasować, nakładając na niego papier do pieczenia. Powstanie połączona ze sobą kompozycja. Koraliki mogą posłużyć również jako elementy do nawlekania. To genialna zabawa, która potrafi zająć dziecko na długi czas. Praca z nimi jest niezwykle kreatywna, pozwala tworzyć niezliczoną ilość kompozycji i realizacji pomysłów. Kształci chwyt pęsetowy, który jest wielokrotnie wykorzystywany przy chwytaniu koralików. Ćwiczy również spostrzegawczość, która wykorzystywana jest do szukania odpowiedniego koloru koralika, koordynację i przede wszystkim cierpliwość.

Pisanie po śladzie

Ćwiczenia grafomotoryczne kojarzą mi się głównie z pisaniem po śladzie literek, które nie do końca lubiłam. Materiał ten często był bardzo obszerny i powodował szybkie zniechęcenie się. Dlatego obiecałam sobie, że moje dzieci nie będą bombardowane takimi kartami pracy. Na szczęście nasza Marta staneła na wysokości zadania i stworzyła materiał, który jest atrakcyjny dla dziecka. Wspieranie dziecka w przygotowaniu do nauki pisania jest bardzo ważne. Najlepiej rozpocząć od prostych ćwiczeń, aby następnie przejść do bardziej skomplikowanych i obszerniejszych zadań.

Aktywności z wykorzystaniem pipety

Czynności związanych z wykorzystaniem pipety jest naprawdę sporo. Aktywności te doskonale ćwiczą koncentrację dziecka, koordynację, prawidłowy chwyt pęsetowy, który ułatwi w przyszłości trzymanie narzędzia piśmienniczego. Doskonale ćwiczy również mięśnie dłoni. Dla mniejszych dzieci polecam duży zakraplacz. Nasz pierwszy zakupiliśmy w aptece jako kroplomierz do lekarstw z podziałką.

Aby uatrakcyjnić zabawę z pipetą często wykorzystujemy zabarwioną wodę. Jedną z najbardziej lubianych to barwienie płatków kosmetycznych bądź malowanie na mleku. Możecie również zaproponować dziecku przenoszenie wody z jednego pojemnika do drugiego.

Pomysłów na pomoce wpierające małą motorykę jest bardzo dużo. Jeżeli Twoje dziecko nie ma jeszcze trzech lat, koniecznie przeczytaj wpis dotyczący aktywności do trzeciego roku życia, który znajdziesz tutaj <klik>

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.