Znacie te pytania? “A dlaczego?”, “a co to?”, “a po co to?”. Wszystko dobrze, kiedy jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć. A co jeżeli kończą się pomysły, a dziecko dalej zadaje pytania? Z pomocą przychodzą świetne książki, które odkryłam już jakiś czas temu, a piszę o nich teraz, ponieważ w ofercie wydawnictwa SAM pojawiła się trzecia z kolei pozycja Wielkich Ksiąg.

Co mi się podoba w tych książkach?

Po pierwsze to oczywiście wartość merytoryczna! Te Księgi to kopalnia wiedzy, słownictwa, którego na co dzień na pewno nie stosujemy.
Po drugie, nie przerysowane ilustracje, zachęcające dzieci do przeglądania ksiąg. Realistyczne sytuacje, jakby zatrzymane klatki codziennego życia.
Po trzecie mała ilość tekstu, która pozwala zaintrygować czytelników konkretnym tematem.
Po czwarte, świetne wydanie – karty są grube, łatwo je “wertować”. Łatwo po nich wędrować paluszkami, wskazywać nowe przedmioty.
Po piąte, wygodny, atrakcyjny dla dzieci format. Dzięki pokaźnym gabarytom (jak na książkę) przy stronach wzbogacających słownictwo dzieci mogą wykonywać dodatkowe prace, jak np dopasowywanie zabawek do obrazków z Księgi.
Po szóste, książki są aktualne, nie prezentują przestarzałych treści.
Po siódme, możliwość poznania specjalistycznego słownictwa, na które rodzice nie zawsze muszą wpaść przy opowiadaniu.
Po ósme, odwzorowanie detali. Często, my dorośli, nie zwracamy uwagi na szczegóły, które z kolei są bardzo interesujące dla dzieci. Ponadto dają nam możliwość przyciągnięcia uwagi malucha na dłużej, co w niektórych przypadkach może okaże się zbawienne 🙂 Szczegóły na obrazkach mogą również zachęcać do gier słownych, do tworzenia wspólnie opowiadań oraz do wielu innych zabaw.
Po dziewiąte, Księgi pomagają wytłumaczyć niektóre zjawiska, z którymi czasami mamy sami kłopot – brakuje nam słów, brakuje pomysłów, brakuje wiedzy.
Po dziesiąte, to prawdę mówiąc wspaniałe książki dla całej rodziny. Myślę, że każdemu z nas przyda się od czasu do czasu taka odskocznia od codziennych zadań i ćwiczenie razem z dziećmi słownictwa.

Wielkie Księgi to zbiór informacji, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Każda z nich, Wielka Księga Pojazdów, Wielka Księga Gospodarstwo i najnowsza, Wielka Księga Budowy odpowiada na większość pytań, jakie mogą zadać nam dzieci. Piękne, szczegółowe obrazki świetnie wesprą nasze odpowiedzi na te tematy, dodatkowo zachęcając dzieci do poznania nowych słów, dotąd nieznanych nazw własnych różnych przedmiotów. Książki możecie kupić tutaj <klik>

Napisz komentarz

Dołącz do newslettera

Zapisując się wyrażam zgodę na otrzymanie informacji o produktach, usługach i promocjach od Centrum Edukacji Montessori Katarzyna Szcześniewska.